Published On: 2024. 01. 11.906 words4.5 min read

A XIX. század közepéig – a szintetikus festékek felfedezése előtt – a növényekből, állatokból vagy ásványi anyagokból nyert természetes színezékeket használták a szőtt textíliák, posztók és fonalak színezésre, ami manapság reneszánszát éli. Komplex tevékenység: kézműves művészet, növény- és természetismeret, valamint kémia is egyben. Kreatív és fenntartható módszer a természet szépségének megörökítésére. A természettel való újra kapcsolódás gyógyítja a növényi vakságot, a festés napokig tartó folyamata pedig megállítja az idő kerekét, lelassít, elmélyít és türelemre tanít. A növényi színezékekkel való kísérletezés a természeti környezetünkkel való újrakapcsolódás egyszerű módja, miközben tanulunk is és megismerjük a növényekben rejlő színpotenciált.

Mi is az ecoprint vagy ökonyomtatás?

Az ecoprint vagy növényi lenyomat az elmúlt években jött divatba. A technika India Flint www.indiaflint.com-től ered, aki az eukaliptusszal való nyomtatás felfedezése után a világon még sok textilrajongóval megismertette az ökonyomtatást. Egyre többen találtak ebben újrakapcsolódást a természettel és ezáltal önmagukkal.

Mi a folyamat lényege?

Az ecoprint során a növényekben lévő természetes festékanyag a szöveten nyomatot hagy. A növényi minta többnyire gőzölés útján jön létre, de van amikor vasas vízben vagy növényi festőlében főzik a kötegeket. A leveleket az anyagra helyezzük, valamilyen hengeres rúdra (üveg, fa, fém, ami bírja a hőt) szorosan feltekerjük és zsinórokkal erősen megkötözzük, majd gőzölő edénybe helyezzük.  A hő hatására a levelekben, virágokban és más növényi részekben található természetes pigmentek és tanninok színes lenyomatokat hoznak létre a természetes anyagokon. Ezt nevezzük ecoprintnek vagy növényi lenyomatnak.

Milyen lépések követik egymást?

Az ökonyomtatás első lépése: friss levelek, virágok gyűjtése a környezetünkből. Ezután az előkészített és pácolt textílen kompozíciót hozunk létre a növényi részekből, majd szorosan feltekerjük egy hengeres rudra és megkötözzük. Fontos, hogy a növények szorosan érintkezzenek a textillel. Ha a csomag elkészült, pároló edénybe helyezzük, és minimum egy órán át alacsony hőfokon pároljuk.  A párolás időtartama a felhasznált növényektől és a nyomtatandó alapanyagoktól is függ. Hagyjuk kihűlni a kötegeket, majd óvatosan kicsomagoljuk az ajándékot, amit  a természet adott. Mindig egy meglepetés, hogy adott kötegben milyen színek és minták mutatják meg magukat. Minél több kísérletet teszünk a környezetünkben lévő növényvilággal, annál több ismeret birtokosai leszünk. Ez a technika kizárólag a gyakorlatban, a tanulmányok számának növelésével sajátítható el. Tapasztalati tudomány.

Melyik levél vagy virág nyomtat? 

Elsőre lehetetlen küldetésnek tűnik majd a potenciális növények megtalálása. Érdemes a szűkebb környezetünkben élőket górcső alá vonni, mert akkor a velük való kísérlet bármikor könnyen megismételhető. Arra fontos felhívnunk a figyelmet, hogy a természet kínálta bőségből ne akarjunk egyszerre mindent begyűjteni. Annyi növényi részt gyűjtsünk, amit fel is fogunk használni. Járjunk nyitott szemmel, örüljünk, amikor egy-egy újabb eddig még ismeretlen növényre bukkanunk, hiszen a természetismeret párban jár ezzel a technikával. A ritka növényekre különösen vigyázzunk. Eső után sok levél kerül a földre, van hogy ágak törnek le, virágok hasalnak el. Elsősorban ezeket vigyük haza festőerő kísérleteinkhez. Ennek az új hobbinak lehet egy olyan vonzata is, hogy ültetünk a kertünkbe kedvenc, szép nyomatokat adó cserjéket, fákat, festővirágokat, amennyiben van kertünk és abban helyünk újabb példányoknak.

Az ecoprint folyamatában a növényi részek (virágok, levelek, kérgek és bogyók) különféle rögzítőszerek segítségével hagynak nyomot az anyagon. A variációk száma végtelen: mikor milyen pácokat, rögzítőket, módosítókat használunk, milyen sorrendben, melyik alapanyaghoz mi illik, melyik növény mire reagál jobban? A legismertebbek közülük: a timsó, a vas-szulfát (vasgálic) és a réz-szulfát (rézgálic).

Olvasd el a következő bejegyzésünket a témáról: https://colettecolor.hu/az-ecoprinthez-hasznalt-varazsszerek/

Írj egy hozzászólást

Hasonló bejegyzések